Apple, MacBook

Apple, MacBook

Mám rad Apple a jeho produkty, často se mě lidé v okolí ptají “ale proč?” Tento článek není o nenávisti vůči Microsoftu nebo Googlu, ale o praktickém pohledu uživatele. MS znám a stále používám od 90tých let zatímco Apple pouze od roku 2016.

Macintosh

The real genius of Macintosh is that you don’t have to be a genius to use it.
Steve Jobs
CEO of Apple

Tento slogan dokonale vystihuje proč si osobně myslím, že Apple je vhodnější. Záměrně neříkám lepší, oba systémy mají své klady.

Jednodušší na ovládaní

Takto je jakýkoliv jejich produkt nastaven. Rozbal a používej. Bez nutnosti složitého nastavování, instalací a pod. Mě se tato myšlenka zamlouvá. Udělat tabulku, graf … je tak snadné. Celý MacBook je ihned připraven na kancelářskou práci. Funkce přirozené scrollování sice při přechodu z Windows zabere asi nejvíce času si zvyknout, ale jakmile jednou zvyknete, nelze jít zpět.

HW, který prostě funguje

I po mnoha letech, opomenu-li fyzikální vlastnost stárnutí baterie, telefon i notebook pracuji stejně rychle jako první den. Přitom telefon má mnohem méně paměti než jakýkoliv Android. Obdobně letitý MacBook s pouze 4GB paměti je svižnější než moderní Windows s 16GB. Konkrétní zkušenost s mým posledním pracovním HP Elitebook G8. Na windows nemám mnoho otevřených programů v jeden a ten samý okamžik. Většinou Outlook, Edge (s cca 5 záložkami) a další drobné kancelářské programy. Proč se, ale teplota celého HP notebooku a jeho CPU z ničeho nic zvýší a následně proč se pustí ventilátor na plné obrátky, je mi záhadou.

Proč se uprostřed pracovního dne spouští aktualizace systému, která vyžaduje restart, je mi také záhadou.

Toto u MacBooku není.

Je levnější

Neuvěřitelné, ale je to tak. Zvláště, když započítám jaký software dostanu automaticky zadarmo.

Ne, soukromě nepoužívám MS Office, ale mnohem raději používám Numbers místo Excelu, Keynote místo PowerPointu. Ani nezmiňuji iMovie. Ve windows vlastně neexistuje ekvivalent.

Ekosystém

Toto je bod, který se nelehko popisuje. Ale součinnost Apple zařízení mezi sebou je jednoduše jiný svět, který se musí zažít. Až pak si uvědomíte o kolik je Apple před konkurencí. Několik příkladů:

 • sdílení Wi-Fi hesla. Přijedu na hotel, zadám heslo na hotelové wifi v telefonu. Otevřu tablet a nic nemusím zadávat. Ihned se připojí. Otevřu MacBook a to samé. Sdílení s dalšími lidmi je také dobré zmínit.
 • copy-paste, na telefonu zvolím copy a na MacBooku dám paste. Funguje na text, obrázek, odkaz apod.
 • sidecar, z tabletu se automaticky stane druhý monitor, vše za použití jedné myši, jedné klávesnice. Nic se nemusí instalovat, nic propojovat.
 • více monitorů není potřeba, používám “spaces” neboli virtuální druhou plochu. Že windows má obdobnou funkci? Má, ale jeho praktické použití není zdaleka tak hladké a jednoduché jako na Apple.
 • snadné sdílení barev, příklad z Numbers do Keynote
 • screenshot se ihned sám uloží, nahrávání obrazovky je součást systému
 • sdílení přes AirDrop zcela nahradila potřebu mít kablík k telefonu (záloha fotek, nebo sdílení mezi dalšími uživateli)

Je tedy Apple bez chyb? Není

I u Applu se najde pár drobností, které zamrzí. Například:

 • existuje řada specializovaných programů, které fungují jen a pouze na windows. Speciálně CAD systémy. PTC Creo, Dassault Systèmes Catia apod. Naštěstí Autodesk Fusion 360 je alespoň částečná náhrada.
 • Siri pouze v angličtině
 • ač MacBook má super ergonomii a má nepřekonatelný trackpad, tak jejich myš je jaksi nedotažená. Když nabíjím, tak jen kabelem zespodu a myš je najednou zcela vyřazena. Ergonomie myši je také na hraně.
 • rozdílný typ konektoru pro nabíjení. iPhone má lightning, MacBook má magsafe a USB-C, iPad má USB-C

Závěrem. Nejsem ovečka, která by kupovala věci jen proto, že to je Apple. Například jejich hodinky mne nechávají zcela chladným. Nadále zůstávám buď u mechanických (Rolex Submariner, Steinhart Ocean One, Omega Seamaster diver) nebo u Garmin F7.

Apple je jiný. Nicméně jsem s ním rychlejší, produktivnější než s windows.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *