HomeOffice

HomeOffice

Homeoffice je relativně nový koncept, který v minulosti nebyl příliš rozšířen. Nicméně v posledních letech se stal velmi populárním a téměř každá firma nabízí svým zaměstnancům možnost pracovat z domova. Je zajímavé pozorovat, že zejména mladší generace má tendenci homeoffice považovat za samozřejmost a přirozenou součást pracovního života. Možná to souvisí s tím, že současná generace mladých lidí vyrůstá v době, kdy jsou moderní technologie běžnou součástí každodenního života.

Není to jen generace Z, ale Covid zapříčinil, že se o homeoffice zajímají i starší. Práce z domova nám tak připadá jako logický krok směrem k modernímu způsobu práce.

Nesporné výhody

Slovo “home” indikuje, že jde o práci z vašeho domova. Toto je přitom ta největší devíza. Doslova lze pracovat odkudkoliv. Moderní technologie to jenom podtrhují, lze pracovat prakticky odkudkoliv, což umožňuje větší flexibilitu a svobodu v organizaci pracovního času.

Mezi další výhody práce z domova patří:

  • organizace pracovního dne, tak jak vám vyhovuje
  • spánek, a tím není myšleno spánek v pracovní době. Pokud máte možnost díky homeoffice déle spát, může to být pro vás přínosné a zlepší se vaše výkonnost a celková pohoda
  • s tím související, žádné dojíždění, což není jen časová úspora, ale i stresová
  • ušetření za palivo nebo za MHD. Nejde o malé částky, zvlášť pokud dojíždíte z větší vzdálenosti
  • oblečení není formální, ale takové jaké vám přesně vyhovuje. Doslova, chcete-li být celý den v pyžamu, můžete být
  • domácí práce lze dělat paralelně, existuje jich celá řada, například praní v pračce nevyžaduje žádnou pozornost a tak není rušivým elementem
  • vlastní sociální zázemí, na které jste zvyklí
  • hudba bez sluchátek, nemusíte brát ohled na další spolupracovníky, máte-li open space tak víte jak problematické toto může být
  • dohled nad dětmi, nad svými domácími mazlíčky

Další pozitivní efekt je eliminace neproduktivního času typu setkání u kávy, kuřácká pauza apod.

Zní to až příliš optimisticky? Není to tak jednoznačné. Každý z těchto bodů totiž lze brát přesně naopak a považovat ho za nevýhodu.

Nevýhody

Organizace pracovního dne. V kanceláři je přesně daný začátek i konec pracovní doby. U homeoffice je lehké sklouznout k “nekonečné” pracovní době a pak na konci dne zjistíte, že jste pracovali i 2x déle než v kanceláři. Permanentní kontrola mailů, úkolů. U zahraničních firem, které mají několik časových pásem, je homeoffice doslova celý den.

Je mnoho firem, které vyžadují detailní kontrolu takto pracujících zaměstnanců. Existuje také řada programů, které dohlíží co konkrétní zaměstnanec dělal, jaký software měl puštěný, jak dlouho, kterou webovou stránku si prohlížel. Homeoffice je i o důvěře, takovýto detailní dohled není zapotřebí, když je projekt veden úkolově.

Existují základní požadavky na pracovní prostředí, které jsou důležité pro většinu lidí. Jako první je potřeba mít kvalitní internetové připojení. Zdá se to být banální ve velkých městech, ale na vesnicích, kde je sdílený už tak slabý internet, je to opravdu problém. Internet je nezbytný pro přístup k pracovním nástrojům a komunikaci s kolegy. Vzdálená plocha rozhodně není dlouhodobě příjemná. Permanentní připojování na VPN také zpomaluje práci samotnou. Dva externí monitory, které jsou v kanceláři standardem, doma nejsou (pozn. toto Apple uživatelé nemusí řešit, viz virtuální plochy).

Další důležitou podmínkou je správné osvětlení. Je důležité mít dostatečné množství přirozeného světla, pokud je to možné. Pokud ne, měli byste mít dostatečné umělé osvětlení, aby se snížilo namáhání očí a zlepšila se vaše produktivita.

Pohodlné pracovní prostředí také zahrnuje ergonomickou kancelářskou židli a stůl. To pomáhá snížit riziko zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad nebo karpálního tunelu. Práce na sedačce v obývacím pokoji zní lákavě, ale v praxi není.

Produktivita

Ilustrační obrázek v záhlaví tohoto článku je spíše utopie. Přímé slunce dopadající na monitor, všudypřítomný jemný písek v klávesnici, slabý dosah wifi a pomalé datové mobilní připojení je důkaz. Práce například z USA, ale mít mateřskou firmu v Evropě znamená pracovat v noci a to pramení opět v nižší produktivitu. Nicméně, upraví-li se podmínky, lze doopravdy pracovat i z druhé strany zeměkoule.

Někdo preferuje práci v kolektivu, někdo z povahy jeho profese dokonce nutně potřebuje kolektiv. Není-li firma dostatečně připravená nebo nemá návyky používat moderní komunikační prostředky, tak homeoffice může být stresující a velice neproduktivní. Naštěstí takových firem ubývá.

Vnější vlivy, jsou to právě děti, domácí zvířata, radio, televize, rušná ulice … které zapříčiňují rušení a nemožnost se plně soustředit. Ať už jsou vlivy jakékoliv, homeoffice vyžaduje velkou sebekázeň a jiný přístup k práci.

Jak si stojíme v porovnání se zbytkem Evropy?

Před rokem 2018, tedy před Covidem, HomeOffice byl ojedinělý, až výjimečný. V průběhu roku 2020 se situace výrazně zlepšila a v ČR se náhle procento zvýšilo v průměru z 4,0% na 7,2%. Progres pokračoval i nadále v roce 2021 (zelená mapka). Ač v ČR statisticky průměrné procento nevzrostlo, Německo, Francie i další země ukazují, že Homeoffice je trend. Velmi důležité je zmínit, že zatímco mapa 2018 a 2020 ukazuje občasnou práci, zelená mapa z 2021 ukazuje pravidelnou práci z domu.

Závěr

Závěrem lze říci, že existuje řada profesí, kde občasný nebo částečný nebo dokonce i permanentní přechod na homeoffice je zcela v pořádku a není důvod aby se společnosti tomuto trendu bránili. Konstrukce, výpočty, marketing, analytik, HR, vedení a další. Stejně tak, existuje řada profesí, kde to není možné. Výroba, zkušebna, montáž a další.


Pod čarou, vlastní zkušenost. Zastávám názor, že lze dosáhnout dokonce vyšší produktivity z domu než z práce. Jen je zapotřebí mít dostatečné zázemí. Dobré PC, audio techniku, nastavit sebekázeň, eliminovat rušivé vlivy, mít ideálně samostatnou místnost a pak to jde. Toto tvrzení je mé soukromé a pevně si za ním stojím, obzvláště po 10 měsících v době Covidu.

Projektové vedení a úkolování je samozřejmostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *