Peníze, kam investovat pasivně

Peníze, kam investovat pasivně

Peníze vás neudělají šťastnými. Tento článek není návod jak zbohatnout během 30ti dní. Je to zamyšlení se co s financemi. Kam investovat, jak investovat, kdy investovat. Jsou pouze tři základní věci, které lze dělat s penězi:

  • utratit je
  • uložit je, neboli nedělat nic
  • investovat

Dřív než se rozepíši je potřeba si připomenout některé zásady. Peníze vás neudělají šťastnými. Pro někoho kruté, ale je to tak. Jedním z nejcitovanějších pravidel štěstí je pravidlo 50-40-10. Tyto znalosti o štěstí říkají, že 50 % našeho štěstí je určeno genetikou, 10 % našimi okolnostmi a 40 % naším vnitřním stavem mysli. Jestli očekáváte, že tento článek vám ukáže, že peníze = štěstí, nečtěte dál. Na druhou stranu jezdit v BMW x6 40d v bílé kůži není vůbec špatný pocit.

Mimochodem, existuje studie, která sledovala co se stalo s výherci loterií. Pocit opojení, pocit štěstí u všech vyprchal po 12ti měsících a pak se vrátili ke stejným zvykům. Tedy na štěstí je potřeba pracovat systematicky.

Zpět ke třem bodům co lze udělat s penězi. První bod je myslím zcela jasný každému. Tomu se věnovat nebudu (téměř) vůbec. Utratit za dovolenou, hodinky, auto, pěkné šaty… dovede skoro každý.

Zatímco druhý bod “uložit peníze” to je již na zamyšlenou. Inflace za rok 2022, která přesáhla 18% jednoznačně ukázala, že uložené peníze byť na spořícím účtu není dobrá strategie. Mít úrok 0,01% u spořícího účtu mBank eMax je absolutně k smíchu. U spořícího účtu mBank eMax Plus úrok 4% jsou již lepší, ale pořád to není 18%. Reálně jde jen o ztrátu. ČNB má k dnešnímu dni úrokovou sazbu 7,0%. To znamená, že vaše peníze v jakékoliv české bance se úročí těmito 7,0%, ale vy z toho dostanete jen 4% viz mBank. A zbytek? Ano, zbytek si banka nechá pro sebe. Tedy tím, že “spořím” jen dobrovolně dávám své peníze bance. Penzijní spoření, kdy státu teče do bot není už vůbec řešení. Tedy celý druhý bod nedává smysl. Stejně tak dluhopisy, resp. dluhopisové fondy? Pořád jen ztráta ve vztahu k inflaci.

Logicky zbývá jen třetí možnost a to investovat. Možností, do čeho investovat peníze, je poměrně dost. Každého určitě nejdříve napadnou akcie, termínované vklady, podílové fondy, zlato či kryptoměny. Ty jsou tradičními investičními nástroji. Provázejí je však nejen zisky, avšak i ztráty. Z pohledu posledních 30ti let, kdy toto sleduji, se jeví jako velmi výhodné investování peněz do nemovitostí. Na grafu od roku 2014 je vidět červená barva – vývoj ceny nemovitostí (meziroční nárůst v %) vs. tmavě modrá barva – vývoj inflace v ČR. Jen pro zajímavost jsem vložil i světle modrou – vývoj úvěru hypotéky.

Inflace vs. nemovitosti vs. hypotéka

Až na výjimečný rok 2022, nemovitosti představují trvale násobně vyšší zúročení.

Investice nemusí být jen fyzická. Hodně se zapomíná na investici osobní, znalostní, prostě do vlastního vzdělání a poznání. Investice do vzdělání je mimo jiné také součástí osobního rozvoje, jedná se o celoživotní proces, který se vyvíjí podle kariérního rozvoje. Zároveň se vám společně s vyšším vzděláním otevřou i další nové možnosti. Ať už zakončeno oficiálním certifikátem, zkouškou, nebo jen nabitými znalostmi, jedná se o výbornou investici.

Na investici a investování není nikdy pozdě!

Tedy závěr? Máte-li volné prostředky investujte je.
Kdy je vhodný čas na investování? Začněte ještě dnes. Není důvod otálet. Ideálně do něčeho dlouhodobého. Ne nadarmo se říká “money makes money” aneb peníze dělají peníze.
A co v případě, že nemáte tolik prostředků na nákup nemovitosti, ale pořád nějaký objem peněz k investování? Viz článek o finančních investicích.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *